Liturgical Ministry Schedules

Schedule for 
April 2019

 

DATE/TIME   LECTOR   ALTAR SERVERS   EUCHARISTIC MINISTERS
Saturday, April 6
Fifth Sunday of Lent
           
3:45 PM   B. Humbert       L.Humbert & D. DeGregoris
5:15 PM   M. Fumagalli   L. Faggiano & M. Sedita   M. Reilly & M. Cordaro
             
Sunday, April 7
Fifth Sunday of Lent
           
7:00 AM   J. Asparro        
8:30 AM   R. Bell   A. Lessman & A. Marioni   E. Lessman & M. Landas-Reyes
10:30 AM       A. Terrano   S. Basteri & B. Brown
12:00 PM   A. D'Ambrosio   E. & T. Donovan   I. Girolyme & B. Tyler
             
             
Saturday, April 13
Palm Sunday
           
3:45 PM   B. Humbert (N) & B. Abadom (V)       D. David & C. Rimaldi
5:15 PM   L. Buchann (N) & J. Asparro (V)   K., J. & K. Rigel   A. Defelice & F. McNamee
             
Sunday, April 14
Palm Sunday
           
7:00 AM   E. Bishop (N) & N. DeRosa (V)        
8:30 AM   M. Fumagalli (N) & M. Colwin (V)   A. Corrente & S. Sloma   L. Dressler & G. Kwiatkowski
10:30 AM-Family Mass   S. Borruso (N), Rossi (V), Marchese   A. Maroni & L. Faggiano   B. Brown & S. Basteri
12:00 PM   A. Amore (N), Feijoo-L. D'Ambriso   A. & J. Briganti   J. & M. Saglimbene
             
             
Saturday, April 20
Easter Vigil
           
7:30 PM   See Attached   K., J. & Rigel   L. Dressler, I Girolyme & D. Boruso
             
Sunday, April 21
Easter
           
7:00 AM   N. DeRosa    S. Sloma    
8:30 AM   M. Fumegalli & R. Bell   E. Soccoli    M. Sadowski, C. Stewart & E. Lessman
10:30 AM   S. Tauz & A. Amore    A. Terrano   B. Brown, S. Basteri & C. Ziegler
12:00 PM   B. Humbert & J. Asparro   E. & T. Donovan   J. & M. Saglimbene
1:30 PM   L. Feijoo & K. Regan   M. Sedita & G. Feijoo   G. & L Feijoo
             
             
Saturday, April 27
Second Sunday of Easter
           
3:45 PM   B. Abadom       L. Carter & D. David
5:15 PM   B. Humbert   L. Eterno & M. Paulo   M. Reilly & F. McNamee
             
Sunday, April 28
Second Sunday of Easter
           
7:00 AM   J. Asparro        
8:30 AM   M. Colwin   S. Sloma   A. & P. Roseke
10:30:00 AM FAMILY MASS   S. Kopp   A. & J. Briganti   S. D'Elia & E. Saraceno
12:00 PM   K. Regan   E. & T. Donovan   S. Rosemary & B. Tyler
5:00 PM-Youth Mass   A. Amore