Liturgical Ministry Schedules

 Schedule for 
October 2019

 

DATE/TIME   LECTOR   ALTAR SERVERS   EUCHARISTIC MINISTERS
             
Saturday, October 5
Twenty-seventh Sunday in Ordinary Time
           
3:45 PM   B. Abadom       L. Carter & D. David
5:15 PM   M. Sedita   L. Faggiano & M. Paulo   S. Morda & S. Sedita
             
Sunday, October 6
Twenty-seventh Sunday in Ordinary Time
           
8:30 AM   M. Colwin   A. Lessman   L. Dressler & E. Lessman
10:30 AM ~ Family Mass   I. Kopp   A. Briganti   E. Saraceno & P. Tabrus
12:00 PM   A. D'Ambrosio   V. Horan   I. Girolyme & B. Tyler
             
             
Saturday, October 12
Twenty-eighth Sunday in Ordinary Time
           
3:45 PM   B. Humbert       B. Abadom & L. Humbert
5:15 PM   L. Buchanan   K., K. & J. Rigel   F. McNamee & M. Reilly
             
Sunday, October 13
Twenty-eighth Sunday in Ordinary Time
           
8:30 AM   R. Bell       M. Landis Reyes & M. Sadowski
10:30 AM   S. Tauz   E. & T. Donovan   S. Basteri & B. Brown
12:00 PM           S. Rosemary & B. Tyler
             
             
Saturday, October 19
Twenty-ninth Sunday in Ordinary Time
           
3:45 PM   B. Abadom       L. Carter & C. Rimaldi
5:15 PM   M. Mascolo   A. Marioni   M. Cordaro & L. Humbert
             
Sunday, October 20
Twenty-ninth Sunday in Ordinary Time
           
8:30 AM   M. Colwin   A. Corrente   A. & P. Roeske
10:30 AM   S. Tauz   V. Horan & S. Napolitano   D. Borruso & S. D'Elia
12:00 PM   J. DiPierre   M. & P. Sobieski   J. & M. Saglimbene
             
             
Saturday, October 26
Thirtieth Sunday in Ordinary Time
           
3:45 PM   B. Humbert       B. Abadom & L. Humbert
5:15 PM   J. Asparro   M. & P. Holland   M. Reilly & S. Morda
             
Sunday, October 27
Thirtieth Sunday in Ordinary Time
           
8:30 AM   R. Bell       ML Mascolo & P. Saglimbene
10:30 AM   S. Kopp   I. Izzo  & A. Oppedisano   B. Brown & E. Saraceno
12:00 PM   A. Amore   A. Briganti    B. Tyler
5:00 PM ~ Youth Mass   A. Marchese   L. Faggiano & M. Cashman